Üllőn mintegy száz éve, a 20. század első felében állították fel az üllői köztéri kereszteket, elsősorban telek utcák mentén. Üllőn akkoriban ezeket a kereszteket a vallási gondolat és vallási érzület megmutatkozása, a hála, hálaadás okán emelték.
Néhány éve a katolikus közösség kereszt-járással tiszteli meg ezeknek az emlékét, a szent kereszt felmagasztalásának emlékére. Szeptemberben gyalogosan végig járják a kereszteket és imával énekkel teszik ott tiszteletüket.
Első állomás természetesen a katolikus templom melletti kereszt, amely a Templom téren található. A település központjában is volt régen kereszt, de ez a nagy útkereszteződés közvetlen közelében volt, és ez már évtizedekkel ezelőtt átkerült a templom elé.
Következő állomás a katolikus temető, ahol is a keresztet Jézuskának hívják. Halottak napján sok-sok gyertya kerül a sírokra, és legtöbben a Jézuskához is szánnak egy-egy gyertyát. Ilyenkor a Jézuska körül rengeteg gyertya világít.
Következő állomás az Ócsai és Kinizsi utcai sarkon található kereszt. Itt egy ház közvetlen közelében, tulajdonképpen a házhoz illesztve állították fel az emlékhelyet.
A következő helyszín a Hunyadi utca, Mező utca és Vörösmarty utca találkozásánál lévő kereszt, amelyet egy szép kis vaskerítés övez
Ezt követően a Pesti úton, Hatházán található kereszt következik, amely valójában régen a település határa volt mintegy száz évvel ezelőtt, a főút mentén Pest, illetve Vecsés felé.
Ezután az Állomás és Ecseri utcák sarkán található kereszt a következő. A vasútállomás ma már nem annyira, de a korábbi évtizedekben szinte minden üllői számára egy jelentős helyszín volt a Budapestre járás, iskolába, munkába járás fontos helyszíne és menet közben mindahányan találkozhattak az utca sarkán található kereszttel.
A sportpálya mögött, a felüljárónál egy különleges helyen is van egy kereszt, méghozzá Diák Béky János emlékére állított kereszt. Ez különleges történettel rendelkezik. Diák Béky János a háborúban fogságba esett, de 1947-ben hazakerült a fogságból. Ennek az emlékére állította ő, illetve a családja ezt a keresztet. Eredetileg nem itt volt a helye, hanem jó két kilométerrel arrébb, a Maglódi úton. Ott volt a családnak a földje, de amikor Máriabesnyőre zarándokoltak az üllőiek, akkor ezen az úton haladtak és a kereszt előtt is elmentek, ott is megálltak egy-egy énekre, imára. Később viszont a földek már nem a család tulajdonában voltak, valamint a 4-es út építkezése is a közvetlen közelben volt, rongálások is sújtották a keresztet, ezért az utódok úgy döntöttek, hogy elhelyezik egy megfelelőbb helyre.
Innen mintegy 300 méterre, Péteri felé található a következő kereszt, a kanális és a vasút mellett.
A keresztjárás utolsó állomása az a kereszt, ami a Pesti úton a Wesselényi utca mellett található. Itt volt a település másik vége mintegy nyolcvan-száz évvel ezelőtt Monor felé. A mostani buszmegállónál található ez.
Ezek a keresztek tehát mintegy száz, vagy több mint száz éve kerültek ide, és akik állították már régen meghaltak. De szerencsére az utódok és a közelben lakók gondot viselnek rájuk.
Reméljük, hogy az utókor, a jövőben élők is megbecsülik, és életük részének is tekintik az üllői köztéri kereszteket.
Tekintsd meg Üllő további értékeit
Kulturális örökség
Kökény Richárd néptáncművészeti tevékenysége (Jászberény, 1974)
Kulturális örökség
Dvorzacsek Ede értékteremtő tevékenysége (Cegléd,1863 – Üllő, 1929)
Sport
Az üllői labdarugó csapat országos kupasikerei
Sport
Dóra Sándor agyaggalamblövő Európa- és világbajnok sporteredményei (Budapest, 1905 – Gödöllő, 1986)
Sport
MESE Mindenki Egyért Sportegyesület jótékonysági tevékenysége
Sport
Erdős Dorottya sportlövő sporteredményei és olimpián való részvétele